Az orosz–ukrán háború akár egy nukleáris konfliktushoz is elvezethet

2025. május 13. 16:54

Sajnos nehéz lesz bármilyen kompromisszumos megoldást találni.

2025. május 13. 16:54
null
Index

„Oroszbarát politikai körökben tartja magát a nézet, hogy Oroszország erősebben kerül ki a háborúból, mint a Nyugat. Ez nem tűnik megalapozottnak. Ennek cáfolatára talán kínai elemzőknek a háború korai szakaszában leírt mondatai szolgálhatnak, melyekben a következő állítások szerepelnek: az ország „Putyin alatti újjászületése, gazdaságának élénkülése – hazugság, az egész egyszerűen nem létezik”, a »hadiipari komplexum mérete és a hadsereg finanszírozása nem áll összhangban az ország állítólagos katonai nagyhatalmi státuszával«, ezért Oroszország »képtelen a napi több száz millió dollárba kerülő magas technológiai szintű háború hátterét biztosítani«, ugyanis »elveszítette stratégiai fölényét és kezdeményező képességét«. Ezek a mondatok meglehetősen aggasztóak. Az oroszok olyan helyzetbe hozták magukat, aminek a vége még a legjobb forgatókönyv szerint is presztízsveszteség lesz.

A világnak ezzel a gyengeséggel azonban valamit kezdenie kell, az elrettentés ugyanis, ahogy már említettem, egyenlő felek között működik csak megfelelően. Oroszország ezzel szemben olyan gyenge állam lesz, amely még mindig a világ legnagyobb nukleáris arzenáljával rendelkezik, és a Szovjetunió felbomlása utáni időkkel ellentétben most olyan vezető áll az élén, aki Nagy Péter-i álmokat dédelget. Milyen alkut képes kötni Putyin egy ilyen háború után? »A katonai akciót az alku alternatívájának tartják, nem az alkudozás folyamatának« – írja Schelling. A katonai akció azonban csak akkor lehet az alkudozás alternatívája, ha a megtámadott fél kapitulál. Ez azonban itt nem következik be. Az agressziónak ez a részben sikertelen formája nagyon megnehezíti az alkudozást, bármit is mondjon Trump.

A következő időszak legnagyobb kérdése, hogy elfogadható-e egy háború után, amit az oroszok képtelenek megnyerni, hogy Ukrajnát az totális engedmények irányába nyomják? Sajnos nehéz lesz bármilyen kompromisszumos megoldást találni. Az EU számára az egyetlen erkölcsileg is elfogadható eredmény csak az oroszok veresége és a régi határok mögé való visszavonulása lenne. Trumpnak persze nem drága egyetlen ukrán engedmény sem. Egy biztos, a béke nem egynapos folyamat, amit sokan szerettek volna látni, és még ha létre is jön, rajtunk marad a nukleáris elrettentés problémája. Ez a szellem már kiszabadult a palackból, és nem látszik rá mód, hogy oda vissza lehessen gyömöszölni. Schelling elvei szerint valószínűleg új nemzetközi nukleáris politikára lenne szükség, de fogalmunk sincs, hogy milyen legyen, és hogy hogyan is lehetne kikényszeríteni.” 

Nyitókép: GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

***

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
uranvaros
2025. május 13. 22:06
Ostobaság. Fantáziátlan barom. Az ukrán náci állapotok nem szerepelnek sehol?
kiss.istvan770
2025. május 13. 21:43
"Az EU számára az egyetlen erkölcsileg is elfogadható eredmény csak az oroszok veresége és a régi határok mögé való visszavonulása lenne. " Kovács Tibike tájékozatlan, előre megfontoltan hazudik, vagy csak elmebeteg. Amikor felébred belelóg a keze a bilibe. Oroszországnak 5500 atomtöltete van, ennek több, mint a fele azonnal bevethető, Angliának és Franciaországnak kevesebb, mint a tizede. A NATO európai tagállamai elhanyagolták a hadseregeiket, nem költöttek a fejlesztésre, Oroszország viszont évek óta fejleszti a hadseregét olcsó, de hatásos fegyverekkel is. Pl.: 1500 kg.: siklóbombák célra vezető elektronikával 5-szörös hangsebességű "kis" hatótávolságú hiperszonikus rakétájuk (Csak kb. Londonig tud repülni.) és 21 szeres nagy hatótávolságú is, amit a finn határ közeléből indítva próbáltak ki, Kamcsatkában találta el a célt. A tények ismeretéhez nem kell sem orosz, sem nyugat barátnak lenni. AZ EU ELMEBETEG VEZETŐI ATOMFEGYVEREKKEL VÍVOTT VILÁGHÁBORÚT AKARNAK KIROBBANTANI.
rasdi1
2025. május 13. 20:27
Schelling "elvei" egy elismert személynek a VÉLEMÉNYE. Az ilyen vélemények soha se tekintendők szentírásnak. Adott helyzetek alapján vonja le a maga következtetéseit, amelyek más helyzetekben nem lesznek érvényesek. Nagyon nem szeretem az olyan "tudományosnak" szánt eszmefuttatásokat, amelyek egyes idézeteket megfellebbezhetetlen igazságként alkalmaznak. Ezért nem szeretem a "filozófusok" írásait, mert ilyenektől lesznek követhetetlenek. (Az ilyenektől alakulnak ki a belterjes tudományos körök, amelyben aki nem ismeri a szakmában össze-vissza hivatkozgatókat az szinte már nem is számít embernek.)
Obsitos Technikus
2025. május 13. 19:35
Akár. Orsiék mindent elkövetnek épp most.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!